Çamaşır Makinesi Kısa Bilgiler

 

Çamaşır Makinesi sallantı yapıyor:

Amortisörleri bozuktur. Bazı cihazlarda 2 adet, bazı cihazlarda ise toplamda 5 adet amortisör bulunmaktadır. Bunlar yatay ve dikey amortisör olarak değişir.

Çamaşır makinası su almıyor:

Su giriş ventili, kapı kilidi ya da.pompa motoru bozuktur. Bu parçalar zaman aşımından dolayı bozulmaya yüz tutarlar.

Çamaşır makinası sıkma yapmıyor:

Ana yıkama motoru arızalanmış olabilir genelde kömürleri biter. Elektronik kart üzerinde de sık görülmese tiryak arızası oluşabilir.

Çamaşır makinası su boşaltmıyor:

Pompa motoru devre dışı kalmıştır ya da filtresine çorap kaçmıştır.

Çamaşır makinası ses yapıyor:

Motor ya da kazan rulmanları bozuktur.

Çamaşır Makinesi Devamlı Su Alıyor Yıkama Programına Geçmiyor:

Elektrikli su giriş ventilleri bozulmuş olabilir. Ventil bobinleri kontrol edilir. Bozuk ise değiştirilir. Enerji olmadığı halde içeriye su alıyorsa ventiller bozulmuştur.Su seviye anahtarı da bozulmuş olabilir. Su seviye anahtarı kontrol edilir. Anahtara bağlı olan ince hortum yerinden çıkmış olabilir. Yerine takılarak arıza giderilir. Anahtar kontakları bozuk olabilir. Kontaklar bozuk olduğundan dolayı ventil bobinlerinin enerjisini kesemez devamlı su alır. Bozuk ise yenisi ile değiştirilir.

Çamaşır Makinesi Yıkama Suyunu Isıtmıyor:

Isıtıcı ( rezistans ) arızalı olabilir. Makina arka kapağı açılarak rezistans uçları kontrol edilir. Isıtıcı devresi açık devre ise yenisi ile değiştirilir.Termostat bozuk olabilir. Devresi kontrol edilir ve ısıtıcıya giden kablolar ve
enerji kontrol edilir. Isıtıcı devresinde olan röle kontakları kapanmıyor olabilir. Röle kontrol edilir. Gerekirse yenisi ile değiştirilir. Son olarak program cihazı arızalı olabilir. Yenisi ile değiştirilir.

Çamaşır Makinesi Yıkama Suyunu Çok Uzun Sürede Isıtıyor:

Yıkama suyu çok soğuk olabilir. Kış aylarında rastlanabilir.Bazı çamaşır makinelerinde tek rezistans yerine çift rezistans kullanılmıştır. Rezistanslardan biri arızalı olabilir. Yenisi ile değiştirilir.Şebeke gerilimi düşük olabilir. Gerilim regülâtörü kullanılarak önlenmiş olur.Rezistans kireç bağlamış olabilir. Yenisi ile değiştirilir veya kireç sökücü maddeler ile temizlenmesi sağlanır.

Çamaşır Makinesi Yıkama Suyunu Kaynar Derecede Isıtıyor:

Termostat arızalı olabilir. Termostat ayarına bakılır yüksek ise azaltılır. Termostat arızalı ise yenisi ile değiştirilir.Isıtıcı devresinde olan röle kontakları yapışmış olabilir. Röle kontakları kontrol edilir. Gerekirse yenisi ile değiştirilir.

Çamaşır Makinesi Su Alıyor Ama Yıkama Yapmıyor:

Yıkama motoru bozulmuş olabilir. Makine arka kapağı açılarak kayış tertibatı sökülerek motor boşta çalıştırılır. Eğer arıza motor da ise motor değiştirilir.Motor ile kasnak arasındaki kayış yerinden çıkmış veya kopmuş olabilir. Makine arka kapağı açılarak kayış tertibatı kontrol edilir. Kayış arızası giderilir.Program aygıtı arızalı olabilir. Program aygıtı, hız kontrol ünitesi ve motor arasındaki kablolar kontrol edilir. Eğer arıza program aygıtında ise yenisi ile değiştirilir. Program aygıtının yenisi ile değiştirmek problem bitmiş sayılmaz. Entegreye programın yüklenmesi gerekir.

Çamaşır Makinesi Sadece Bir Yönde Dönüyor:

Program aygıtı arızalanmış olabilir. Program aygıtından motora giden kablolar kontrol edilir. Eğer arıza program aygıtında ise yenisi ile değiştirilir.Hız kontrol ünitesi arızalı olabilir. Kontrol edilir, arızalı ise değiştirilir.

Çamaşır Makinesi Devamlı Yıkama Yapıyor, Bir Sonraki Programa Geçmiyor:

Program aygıtı arızalı olabilir. Program aygıtının eşzaman motoru kontrol edilir. Arızalı ise arıza giderilir veya program aygıtı değiştirilir.Program düğmesi sıkışmış olabilir. Düğme yerinden çıkartılarak sıkışma nedeni ortadan kaldırılır.

Çamaşır Makinesi Motoru, Yıkama Programında da Sıkma Hızında Çalışıyor:

Hız kontrol ünitesi arızalı olabilir. Hız kontrol ünitesinde bulunan tiryak arızalanmış olabilir, arızalı ise yenisi ile değiştirilir.Takojenaratör bobini veya ortasında dönen mıknatıs, kırılmış ya da özelliğini kaybetmiş olabilir. Takojenaratör mıknatısı değiştirilir veya bobin komple değiştirilir.

Çamaşır Makinesi, Yıkama Yapıyor Fakat Sıkma Yapmıyor:

Makine motorunun sıkma sargısı arızalı olabilir. Sargı kontrol edilir. Arızalı ise motor değiştirilir.Hız kontrol ünitesi arızalı olabilir. Arızalı ise değiştirilir.

Çamaşır Makinesi, Kazan İçindeki Suyu Boşaltmıyor:

Pompa motoru arızalı olabilir. Pompa motoruna direk enerji verilerek çalışıp çalışmadığı kontrol edilir ve arızalı ise değiştirilir.Pis su filtresi tıkanmış olabilir. Filtre kontrol edilir. Filtre süzgeci temizlenir.Tahliye hortumu kırık veya tıkalı olabilir, tahliye hortumu kontrol edilerek suyun kolayca akabileceği duruma getirilir ve tazyikli su verilerek tıkanıklık giderilir.Program aygıtından pompa motoruna enerji gelmiyor olabilir. Enerji taşıyan kablolar kontrol edilir. Arızalı olan değiştirilir.

Çamaşır Makinesi, Gövdesinde Elektrik Kaçağı Var:

Çamaşır makine fişinin takıldığı priz topraklanmamış olabilir. Priz kontrol edilir. Topraklama yok ise topraklama yapılır. Makine üzerindeki topraklama uçları çıkmış olabilir. Uçları kontrol edilir. Çıkmış uç varsa yerine takılır. Fişin topraklama ucu, prizdeki topraklama ucuna temas etmiyor olabilir. Birbirine temas etmesi sağlanır. Isıtıcı, yıkama motoru ve pompa motorundan gövdeye kaçak olabilir, buaygıtlar teker teker kontrol edilir. Kaçak varsa giderilir.

Çamaşır Makinesi, İlave Fonksiyonları Görev Yapmıyor:

Fonksiyon tuşları arızalı olabilir. Fonksiyon tuş anahtarları arızalı ise değiştirilir. Fonksiyon tuşlarına akım taşıyan kablolar arızalı olabilir. Akım taşıyan kablolar kontrol edilir. Arızalı kablolar yenisi ile değiştirilir.

İnterpratik
Firmamız bosch markasının özel servisi olup sistede geçen logo ve markalar ilgili firmaların tescilli markalarıdır.